Droga osnuta muszlami

Dziś chcemy Was zachęcić do obejrzenia przyjemnego filmu, przy którym, po całym tygodniu (także i po maturach), można odpocząć, a jednocześnie wybrać się w wspaniałą wędrówkę wraz z bohaterami filmu. 🙂


7423165.3Droga życia to film opowiadający historię pewnego okulisty Toma, który nieoczekiwanie dowiaduje się o śmierci w Pirenejach swojego syna Daniela, który wyjechał na pielgrzymkę do Camino de Santiago Compostela. Daniel rozstaje się z ojcem w konflikcie, gdyż ten nie może mu wybaczyć porzucenia studiów. Gdy jednak dowiaduje się o śmierci syna, zrozpaczony jedzie do Francji po jego szczątki. Niespodziewanie na miejscu postanawia złożyć mu hołd, samodzielnie przechodząc cały szlak, by rozsypać jego prochy na całej trasie pielgrzymki. W samotnej drodze zaczynają mu towarzyszyć inni pielgrzymi: kobieta, która dokonała aborcji, ale oficjalnie idzie by rzucić palenie, pozornie szukający natchnienia pisarz i grubas, który przekonuje, że chce tylko zrzucić parę kilo. Każdy z nich ma swoją dramatyczną historię i chce pokonać wewnętrzne demony.

Niewątpliwie można powiedzieć, że Droga życia stawia na pierwszym planie samą trasę pielgrzymki. Camino de Santiago to pielgrzymi szlak, na którym można poruszać się pieszo, rowerem lub konno. Prowadzi on do katedry świętego Jakuba Apostoła Starszego w Santiago de Compostela. Mimo iż jest szlakiem pątniczym, przyciąga także ludzi innych wyznań niż chrześcijańskie lub niewierzących – poszukujących odpowiedzi na swoje pytania, potrzebujących wytchnienia albo po prostu pragnących zobaczyć Hiszpanię w jej najlepszym wydaniu. W odróżnieniu od naszych polskich pielgrzymek, np. do Częstochowy, podróżuje się w samotności lub w bardzo małych grupach, nie ma też księdza jako przewodnika, zabezpieczenia pielgrzymki ani transportu bagażu pomiędzy miejscami noclegowym. Tam pielgrzym ustala ile kilometrów dziennie pokona, w którym schronisku dla pielgrzymów przenocuje, co i kiedy będzie jadł oraz czy i kiedy będzie się modlił. Trasę wybiera się samemu. Mówi się, że Camino de Santiago to droga prowadząca z Twojego domu do Santiago de Compostela. Jednak najbardziej popularną trasą jest Droga Francuska, która liczy 750 – 800 km, pokonuje się ją średnio w miesiąc.1522115_662636977126401_498758275_n

Film ten jest bardzo osobistą historią. W 2003 roku 19-letni syn reżysera Esteveza – Taylor, przebył część trasy Camino wraz z dziadkiem Martinem. W trakcie pielgrzymki zakochał się w kobiecie, którą później poślubił.

Na koniec parę ciekawostek:

  1. Symbolem pielgrzymujących do Santiago de Compostela, jest muszla, zwana także muszlą św. Jakuba.
  2. Odgrywający głównego bohatera filmu – Martin Sheen, doświadczył głębokiego nawrócenia po burzliwej młodości w Hollywood. W jednym z wywiadów przyznał nawet, że jeśli Watykan by zbankrutował i zniknął, to on i tak pozostałby katolikiem.
  3. Droga życia miał premierę tuż przed wizytą w Hiszpanii papieża Benedykta XVI. We Mszy św. celebrowanej przez papieża w Santiago de Compostela uczestniczyli Emilio Estevez i Martin Sheen.
  4. Film w ogóle mógł nie powstać. Z uwagi na to, że był on niezależnym przedsięwzięciem rodziny Sheenów, szybko skończyły się środki na jego dokończenie. Kilka tygodni temu Martin Sheen ujawnił w The Catholic Herald, że pieniądze na obraz wyłożył słynny ze swoich kłopotów z alkoholem i narkotykami aktor Charlie Sheen. Jest on największym darczyńcą tego filmu. Twórcy filmu wspierają go, jak napisał Martin Sheen: Jeżeli osobisty ból staje się sprawą publiczną, to znaczy to, że mamy do czynienia z wołaniem o pomoc. Musimy być przy nim, by wiedział, że zawsze mu pomożemy. Podróżujemy w różnych kierunkach. Jednak wszyscy jesteśmy pielgrzymami i nasza podróż nie dobiegła jeszcze końca.
  5. A to krótki filmik o Camino de Santiago: https://vimeo.com/65678090

Kończąc, oglądając ten niezwykły film, można mieć ochotę dołączyć do głównego bohatera i poczuć klimat drogi. Być może i ja obudzę się pewnego ranka i odważę się wybrać muszelkową drogą… 🙂

Reklamy