12 lekcji życia

Chciałabym Ci zaproponować na ten nadchodzący weekend dobry i przyjemny film, skusisz się? A może chcesz przeczytać książkę autorstwa Jima Stovall’a, na podstawie której ten film został zrealizowany? Być może ten krótki opis Cię zachęci do sięgnięcia po film lub książkę. 🙂

7139090.3-500x310Historia opowiedziana w „Bezcennym darze” rozpoczyna się od informacji o śmierci Howarda „Reda” Stevensa. Człowiek ten dorobił się olbrzymiego majątku na handlu ropą naftową oraz bydłem. Łatwo można się domyśleć, co się dzieje, kiedy umiera osoba tak majętna… Zbiegają się osoby, które z niecierpliwością zacierają dłonie w oczekiwaniu na to, co też zmarły zapisał im w spadku. Na wykonawcę testamentu został wyznaczony najbliższy przyjaciel Reda – Theodore J. Hamilton, człowiek mogący poszczycić się ponad pięćdziesięcioletnim doświadczeniem prawniczym. Ku zaskoczeniu wszystkich senior rodu Stevensów podzielił swój majątek pomiędzy poszczególnych członków rodziny niezupełnie tak, jakby się tego spodziewali. Jednak największą niespodziankę przyszykował dla swego wnuka – Jasona. Ów dwudziestoczteroletni młody mężczyzna otrzyma swój spadek dopiero wówczas, gdy uda mu się zaliczyć roczne „zajęcia uzupełniające” z życia. Na każdy kolejny miesiąc przygotował dla niego konkretne zadanie, któremu będzie musiał sprostać. Nad przebiegiem całego projektu będzie czuwać pan Hamilton. Jeśli Jasonowi uda się przetrwać rok i pomyślnie przejść wszystkie próby, u celu czekać na niego będzie jego spadek – najcenniejszy dar, coś tak niesamowitego, że aż trudno to sobie wyobrazić.

posiadanie (1)W ciągu jednego roku główny bohater – Jason przechodzi poprzez 12 lekcji życia. Na początku jest on tymi zadaniami lekko zniesmaczony, ale chęć zdobycia spadku zwycięża, decyduje się na wykonanie 12 zadań, które przygotował mu jego dziadek. Pierwsze z nich są proste, każde kolejne wymaga większego wysiłku. Jego przemiana zachodzi stopniowo, poznaje świat z innej perspektywy, w efekcie staje się nowym człowiekiem. A jak się to dzieje to musisz zobaczyć sam/sama. 🙂

Film, jak i książka, zwraca uwagę na to, co tak naprawdę powinno być dla nas ważne, warte szczególnej troski, a czego powinniśmy się za wszelką cenę wystrzegać. Powoduje, że stawiamy szereg pytań, na które warto poszukać odpowiedzi. Jednym z nich jest chociażby to, co może dać innym ludziom osoba, która sama otrzymała od kogoś wszystko, co posiada? Pozwala zrozumieć, co powinno oznaczać słowo „rodzina” albo „przyjaźń”. Uczy, czym jest miłość, jak kochać i być kochanym.

945060_394980383948871_1506622857_nMoże po przeczytaniu książki, obejrzeniu filmu pojawi Ci się w głowie jakieś postanowienie, by popracować nad jedną z wartości przedstawionych w filmie. Może to będzie większe docenienie pracy rodziców, może zdecydujesz się przyłożyć się bardziej do nauki (coś dla maturzystów :P), może postarasz się bardziej kochać, coś komuś wybaczyć albo zastanowisz się nad tym jakim jesteś przyjacielem i kogo nazywasz swoim przyjacielem. Co postanowisz, zależy od Ciebie. Pamiętaj jednak, że poprzez każde zdarzenie, małe czy duże, Bóg coś nam przekazuje.

Dobrego oglądania lub czytania! 🙂

Reklamy