Wolni w Goździe

SelfieMożna się bawić bez alkoholu, ale po co?

Na to właśnie pytanie odpowiedzieliśmy kilka godzin temu w Zespole Szkół Gminnych w Starym Goździe, w którym popełniliśmy warsztaty profilaktyczne o tej właśnie tematyce.
W naszej desperackiej próbie zasiania rozumu i godności człowieka wśród uczniów 6 klasy podstawowej (na focie) i gimnazjum rozmawialiśmy (tak, to był dialog) o imprezach, alkoholu i uzależnieniach. Ściślej – plusach i minusach urządzania balang oraz o tym dlaczego i jak nieodpowiedzialne imprezowanie z używkami może przyczynić się do szkód (również na zdrowiu i psychice), a także jak uniknąć takich niechcianych niespodzianek, przy czym ciężko nie zauważyć, że najłatwiej przez abstynencję (he he).

Oprócz tego zaznajomiliśmy młodych adeptów państwowego systemu edukacji z ideałami przyświecającymi Krucjacie Wyzwolenia Człowieka – odpowiedzialności i bezwarunkowym darze z samego siebie. Daliśmy krótkie świadectwo o tym jak działa w naszym życiu i wyjaśniliśmy im na czym ona polega (w odwrotnej kolejności).

Jeśli jednak staramy się być naprawdę wolni musimy zobaczyć większy obrazek. Uzależnienia, które usidlają nas, czy nasze otoczenie to nie tylko tak oczywiste sprawy jak alkoholizm, papierosy czy narkotyki. To także – znak czasów – media społeczne, które potrafią coraz częściej zamieniać żywe relacje z ludźmi w obcowanie z internetowym alter ego. Posłużyliśmy się przy tym filmem, który znajduje się pod artykułem.

PS. Polecam obejrzeć film z napisami angielskimi, bądź ignorując napisy całkowicie, jeśli jesteście obyci z tym językiem. Z racji na to, że jest to recytowana poezja to traci ona wiele na tłumaczeniu. Chociaż sens i tak zachowuje.

Reklamy