„Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń!”

nickv

Jeśli jeszcze nie słyszałeś o Nicku Vujicicu szybko, przedstawię Ci go w skrócie.
Nick Vujicic jest cierpiącym na fokomelię (schorzenie, objawiające się brakiem kończyn) młodym mężczyzną, który mimo swojej niepełnosprawności korzysta z życia, występuje jako mówca motywacyjny, angażuje się w działalność charytatywną, kieruje własną firmą, prowadzi szkolenia biznesowe, przemawia na międzynarodowych konferencjach. Zanim jednak rozkręcił swoje życie musiał zmagać się z trudnościami wynikającymi z jego choroby. Nick pokonał wiele ograniczeń, które jak mu się na początku wydawało nie pozwalały mu na normalne funkcjonowanie. Nauczył się pływać, surfować, jeździć na deskorolce. A to wszystko bez pomocy „standardowego wyposażenia”, które większość z nas posiada: rąk i nóg.

Książka jest zbudowana tak, aby nas motywować, nie jest biografią Nicka. Zawarte są w niej wskazówki, które mają nam pomóc odzyskać nadzieję i siłę w tych ciężkich chwilach. W to zaś wplecione są sytuacje z życia Nicka, obrazujące nam jego sytuację, którą łatwiej nam przez to zrozumieć. Autor bardzo szczerze mówi również o złych momentach w jego życiu, o tym kiedy było mu bardzo ciężko, kiedy sobie nie radził (przyznaje, że miał myśli samobójcze). Nie oszukuje, nie mówi, że zawsze było kolorowo. Gdy opowiadał o tym, jak jego mama powiedziała „zabierzcie go stąd” po urodzeniu go, uderzyła mnie myśl: „czy po takim początku, życie może okazać się choćby dobre?”.

Okazało się jeszcze lepsze. Nick zrobił sobie własny Exodus, pokonał ograniczenia ciała i bariery w psychice. Stał się kimś, kto jest inspiracją dla milionów ludzi, kto daje motywację i uśmiech innym. Nie mówi: „co Ty wiesz o problemach, ja mam gorzej”, wręcz przeciwnie. Zwraca się do czytelnika z szacunkiem, zrozumieniem, ze świadomością, że osoba która właśnie czyta jego książkę może być zagubiona i przygnębiona własnymi sprawami.

W trakcie czytania tej książki dużo myśli kłębi się w głowie. Mnie przez głowę przechodziły najróżniejsze wnioski. Jeden z nich to taki, że za mało dziękuję Bogu za to „standardowe wyposażenie”, którego się tak nie docenia często, bo przecież to oczywiste i normalne, że jest. Jednak nie chodzi mi tutaj o proste „dziękuję”, lecz o poczucie prawdziwej wdzięczności za to co jest, o prawdziwą radość z tego, że możesz spleść palce, potupać nogami, mierzyć nową parę pięknych butów, trzymać kogoś za rękę.

„Odnalazłem szczęście, gdy zdałem sobie sprawę, że pomimo wszelkich ułomności jestem doskonałym Nickiem Vujicicem. Jestem Bożym stworzeniem, zaprojektowanym zgodnie z Jego planem względem mnie. Nie chcę przez to powiedzieć, że nie ma już miejsca na pracę nad sobą i poprawę. Staram się być lepszy, żeby lepiej służyć Bogu i ludziom. Jednak wierzę mocno, że moje życie nie jest skrępowane żadnymi ograniczeniami. I pragnę, żebyś poczuł to samo na myśl o swoim życiu-niezależnie od tego, z jakimi przeciwnościami musisz się jeszcze zmierzyć”– Nick Vujicic

Zachęcam, abyś obejrzał(a) filmiki, w których Nick pływa, jeździ na deskorolce czy surfuje. Są dowodami na to, że ograniczenia są do pokonania. Możesz osiągnąć bardzo wiele, jeśli będziesz nad sobą pracował i dążył do wyznaczonego celu. Jutro zależy od Ciebie. Zanuć sobie fragment reklamy Nju mobile: „ograniczenia i limity nie interesują mnie” i rusz się! Wyzwól się! Nick dał radę, a Ty jaką masz wymówkę?

„Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń” jest książką z całą pewnością godną polecenia. Pozwala spojrzeć na swoje problemy z dystansem, dostrzec rozwiązania, docenić mimo wszystko to co jest oraz przybliża sytuację człowieka, który na starcie dostał trochę mniej.

„Być może na razie nie dostrzegasz jeszcze światła w swoich ciemnościach. Być może życie nie oszczędza Ci ciosów i zastanawiasz się czy Twój los kiedykolwiek się odmieni. Zapewniam Cię, że nawet sobie nie wyobrażasz, jak wiele dobrego  może Cię jeszcze spotkać-pod warunkiem, że się nie poddasz.” – Nick Vujicic

Chciałabym Cię zaprosić na spotkanie z Nickiem Vujicicem, które odbędzie się 30 kwietnia 2015 w Poznaniu. To spotkanie na pewno zmieni coś w Twoim dotychczasowym myśleniu i pozwoli Ci rozłożyć skrzydła.

Reklamy