Jesteś jak marchew, jajko czy ziarenko kawy?

W życiu jak w życiu, są problemy, przeciwności, jak i radości, szczęśliwe chwile. Nie wiem jak Wy, ale ja za bardzo skupiam się na tych pierwszych i nie doceniam tych drugich. Może nadszedł czas, by z tym powalczyć? To krótkie opowiadanie może nam w tym pomóc. 🙂

Córka przyszła do swojej mamy i powiedziała jej:
– „Moje życie jest tak ciężkie, że nie wiem, czy warto żyć.”
Była zmęczona wszystkimi problemami. Miała dość szkoły, tych wszystkich sprawdzianów, pojawiających się kłótni z chłopakiem i uczucia samotności po stracie przyjaciółki. Zdawało się jej, że jeszcze nie zdąży załatwić jednego problemu a już przychodził nowy.
Mama zaprowadziła ją do kuchni. Napełniła trzy garnki wodą i zostawiła aby się zagotowała. Woda zagotowała się bardzo szybko. Do pierwszego garnka włożyła marchew, do drugiego jajko a do trzeciego ziarenka kawy. Bez słowa zostawiła wodę aby się gotowała 20 minut. Kiedy upłynął czas, wróciła do kuchni i wyjęła na talerz marchew i jajko a do filiżanki nalała kawę.

Spojrzała na swoją córkę i zapytała:
– „Powiedz mi co widzisz?”
– „Marchew, jajko i kawę”, odpowiedziała córka.
– „Dotknij marchew”

Córka stwierdziła, że marchew jest miękka i rozpada się. Następnie podała jej jajko. Dziewczyna obrała jajko i stwierdziła, że jest ono twarde. Na koniec mama dała jej spróbować kawy. Córka uśmiechnęła się i zachwyciła się aromatem kawy.

– ” No dobra mamo, nie ogarniam, co chcesz mi przez to powiedzieć?”

– „Wiesz, wszystkie te produkty gotowały się, a każdy inaczej reagował. Marchew najpierw była twarda i mocna. Po ugotowaniu stała się miękka i sypka. Jajko najpierw było słabe a w środku ciekłe. Po ugotowaniu stało się twarde. Ziarenka kawy reagowały jednak całkiem inaczej. Po tym jak dostały się do wrzątku, zmieniły wodę!”

„Jaka jesteś?” spytała mama córkę. „Kiedy przeciwieństwa pukają do twoich drzwi, jak zareagujesz? Jesteś jak marchew, jajko czy ziarenko kawy? Jesteś jak marchew, która wydaje się twarda, ale w cierpieniu i nieprzyjemnościach, stanie się miękka i straci swoją siłę? Jesteś jak jajko, które ma delikatne serce, ale zmieni się w twarde przez problemy? Albo jesteś jak ziarnko kawy? Ziarnko zmieni wodę, przetworzy problemy. I gdy tylko woda się zagotuje uwolni aromat i smak. Jeśli jesteś jak ziarnko kawy, staniesz się lepszą i chociaż wszystko kroczy ku gorszemu, ty zmienisz świat wokół siebie.”

Jak Ty reagujesz, przy różnych nieprzyjemnościach, problemach?

Jak marchew, jajko czy kawa?

Skąd czerpać tyle siły, by każdego dnia, mimo problemów, kroczyć z uśmiechem na twarzy? Po receptę zgłoś się do najlepszego lekarza, psychologa i terapeuty w jednym – Jezusa Chrystusa. Opowiedz o przyczynach, objawach swojego stanu, ale nie raz, mów o nich codziennie a niewątpliwie przywróci Cię stopniowo do życia i wspomoże w czarnych dniach.(„On leczy złamanych na duchu i przewiązuje ich rany.” Ps 147, 3)

W każdym razie, już teraz nie patrz tak samo na filiżankę kawy!9-640x425

Reklamy