,,Sport siłą wiary, wiara siłą sportu”

     Dla każdego z nas sport ma inną definicję. Dla jednych to styl życia, pełnia szczęścia, radość w przełamywaniu swoich ograniczeń, dla drugich to ciągłe zmęczenie i ból, litry potu wylane na treningach. Nietrudno doszukać się analogii w treningu fizycznym i duchowym. W jednym ćwiczymy ciało, w drugim duszę. Z pewnością jest tak, że ani jeden ani drugi trening nie może zostać uznany za gorszy, czy w ogóle niepotrzebny. W końcu jak to się mówi, w zdrowym ciele, zdrowy duch.

     Stwierdzenie ,,sport siłą wiary” nawiązuje nieco do treningu duchowego. Jak wiele przeszkód staje nam każdego dnia, aby być dobrym człowiekiem, aby uwalniać się od swoich nałogów i uzależnień. Nierzadko ulegamy pokusom jedzenia, picia czy lenistwu. Być może nie dla każdego będzie dobre zrobienie postanowienia. Może nasza wola wytrwania w postanowieniu nie jest jeszcze tak wyćwiczona. Zatem co robić kiedy nasz duch nie daje rady? Warto wtedy zainwestować w aktywność fizyczną. Oderwanie od problemów i skupienie swojej uwagi na wysiłku z pewnością pomoże nam spojrzeć inaczej na trudną sytuację. Kiedy wyznaczamy sobie kolejne cele do pokonania, na własne oczy obserwujemy nasz wzrost. W sporcie, rzetelny i solidny trening przynosi szybko dobre owoce. Widząc postępy, stajemy się silniejsi duchowo. Odnosimy sukces, który nas buduje. Buduje wiarę w zwycięstwo i pokonanie własnych słabości. Dlatego jeśli mamy problemy z jakimś uzależnieniem, nie bójmy się zainwestować w sport. To nie musi być lekarstwo na każdy problem, ale może przyczynić się, że uczynimy ogromny krok do zwycięstwa nad tym co złe. Masz pokusy, ciągnie cię do złamania postanowień, nie masz siły do walki? Odpowiedź jest prosta – idź na rower, na basen, pobiegać, poćwicz z Chodakowską, spotkaj się ze znajomymi na siatkówce, czy pograj w kosza. Masz problem z duchem? Zacznij od ciała, bo przecież w zdrowym ciele zdrowy duch.

                                                              

     Kiedy już zaobserwujemy nasze postępy w aktywności fizycznej, zaczniemy uprawiać jakiś sport i będziemy w tym regularni, warto wtedy uświadomić sobie swój sukces. To jest moment kiedy nasza wiara w swoje umiejętności i możliwości ma prawo urosnąć do wielkich rozmiarów. Udowodnimy sobie, że stać nas na zwycięstwo. Niekoniecznie dlatego, że pokonamy jakiś cel, ale dlatego, że w ogóle o niego zawalczymy, podejmiemy wyzwanie, zrobimy chociaż mały krok. I właśnie dlatego warto odnieść to do treningu ducha. Nie chodzi w nim od razu o zwycięstwo. Chodzi o podjęcie drogi. Wyruszenie na szlak w kierunku zwycięstwa. To już jest nasza wygrana.                                                                                                             ,,Każdy rodzaj sportu niesie ze sobą bogaty skarbiec wartości. Ćwiczenie uwagi, kształcenie woli, wytrwałości, odpowiedzialności, znoszenie trudu i niewygód, duch wyrzeczenia i solidarności, wierność obowiązkom.” A ile dla ciebie znaczy sport? Zadaj sobie to pytanie i podejmij wyzwanie.                                                                                                          Na koniec odniosę się do drugiego członu tytułu – ,,wiara siłą sportu”. Z pewnością często słyszymy słowa ,,uwierz w siebie”, ,,stać cię na sukces, tylko nie przestawaj wierzyć w zwycięstwo.” Właśnie! To wszystko prawda. Spójrzmy na wielkich sportowców. Nie tylko ich słowa świadczą o tym, że wierzą w wygraną. Świadczy o tym ich trening, ich nieustanna praca mimo wielu porażek. Nie załamują się daleką drogą do wygranej, ale każdego dnia robią mały krok, który złoży się na zwycięstwo. Cierpliwie powtarzają te same czynności, aby za sto czterdziestym piątym razem się udało. Dlaczego to robią? Bo wierzą, że w końcu im się uda! To wiara jest tym co ich napędza. Dlatego jeśli ci trudno, masz gorszy dzień, nie oznacza to, że nie wygrasz. Wygrasz! Tylko nigdy nie przestawaj w to wierzyć!

    Każdy zrealizowany cel, choćby niewielki, umacnia nas, naszą wiarę i wolę walki. Pamiętaj – na tyle jesteś dobry, na ile jest dobry twój najsłabszy punkt. Do dzieła! 🙂

Reklamy