“Stój i przemyśl nieszczęsny grzeszniku, nim w zabawie uczynisz następny krok, Bo tam dokąd zmierzasz nie czekają uciechy, lecz wieczysty mrok” – Olney Hymns

<<Post z dnia 01.08.2014>>

W związku z rozpoczynającym się miesiącem trzeźwości, Diakonia Wyzwolenia startuje z blogiem mającym na celu podniesienie na duchu i obudzenie chęci do walki o wolność osobistą i tą należącą do drugiego człowieka.

Niektórzy wyobrażają sobie wolność jako egzystencję bez prawa, możliwą dzięki usunięciu pewnych norm. Dla nich te 7 liter to brak ograniczeń. Mimo pozorów atrakcyjności, takie wyobrażenia nie wytrzymują starcia z rzeczywistością. Twarde fakty przekonują, że nie można rozwijać się i doświadczać szczęścia w świecie chaosu. Wolność nie jest bezprawiem. Człowiek jest wolny jedynie według pewnych ograniczeń, które utrzymują świat w ryzach.
Wolność jest siłą podarowaną przez Boga, aby móc działać samodzielnie. Jest to pewnego rodzaju dar, związany bezpośrednio z naszyMiłość szansa na bycie lepszymmi działaniami. Jeżeli Bóg nam zaufał, pozwalając na samodzielne poczynania, leży na nas wielka odpowiedzialność. Ta sytuacja przywołuje na myśl przypowieść o talentach. Jesteśmy zobligowani do pielęgnacji wolności.

Lanza del Vasto wyszczególnił 3 choroby wolności:
-trudność (jaka idzie w parze z dbaniem o nią)
-poryw (konsumpcja przyjemności)
-wprzęganie się (niewola przyzwyczajeń)
Zlekceważenie wolności prowadzi do zapomnienia o jej istocie i źródle. Rezultatem tego może być dopuszczenie do siebie częściowej swobody branej za wolność, co z kolei może być początkiem drogi do zniewolenia. A jeśli chodzi już o zniewolenie, sprawy bardzo się komplikują.
Zastanów się co Ty robisz z tym darem. Nie zaniedbujesz go? Pamiętaj, że każdy nieużywany organ zanika. Czy chcesz utracić swoją wolność? Wszystko zależy od Ciebie. Przegrana bitwa nie oznacza przegranej wojny. Choćbyś przegrał całkowicie: zbierz się, zacznij od nowa. Spróbuj budować na tym, co w Tobie jest z Boga. Działaj!

W każdy piątek Diakonia Wyzwolenia będzie udostępniać wpisy, które będą poruszały wiele ciekawych tematów. Zachęcamy również do śledzenia bloga w ciągu tygodnia 😉
Serdecznie zapraszamy!

[Marlena]

Reklamy